İçeriğe geç

CRUS kemiği ne demek

CRUS Kemiği nedir?

CRUS kemiği, medial kalça kemiği olarak da bilinir. Kalça kemiği, insan pelvisinin iki tarafında bulunur ve bacak kaslarını destekler. CRUS kemiği, pelvisin kenarında bulunan ve diz ekleminin arkasına dönen çift küçük kıkırdak kemiğinin adıdır.

CRUS kemiği, kalça eklemindeki en önemli kemiklerden birisidir. Bu kemikler, insanların kalça eklemini hareket ettirmelerine ve dizlerinin kırılmamasına yardımcı olur. CRUS kemiğinin, çift küçük kıkırdak kemiklerinin, kalça ekleminden çıkan iki kısmından oluştuğu düşünülür.

Kalça eklemindeki diğer temel kemikler arasında, kalça arttırıcısı, satorius, piriformis, obturator eksternus ve obturator internus yer alır. CRUS kemiği, bu kemiklerin her biriyle anahtar bir etkileşim içindedir. Bunlar, kalça eklemindeki hareketi etkin bir şekilde sağlamak için CRUS kemiğinin çalışmasını gerektirir.

CRUS kemiğinin, kalça ekleminde hareketin sağlanmasında yardımcı olmasının yanı sıra, bu kemiğin çok büyük bir rolü vardır. Kalça eklemindeki hareketler arasında, diz kavrama, diz burkma, bükme ve uzatma hareketleri vardır. CRUS kemiği, bu hareketlerin her biri için gerekli olan kuvveti üretmek için çalışır.

CRUS Kemiğinde Ne Tip Problemler Olabilir?

CRUS kemiğinde, kalça ekleminde hareketleri kısıtlayan veya engelliyen birçok farklı problem ortaya çıkabilir. Bunlar arasında, kıkırdak yırtıkları, inflamasyon, kas ağrısı ve tendonit sayılabilir. Ayrıca, CRUS kemiğinde bir tür kıkırdak artrozu olan osteoartrit de olabilir.

CRUS kemiğinin, kalça eklemindeki hareketleri kısıtlamasının nedenleri arasında, çalışma veya egzersiz yapmaktan kaynaklanan aşırı kullanım, hareketlerin yanlış yapılması veya zorlanması, kasların kasılması veya sakatlıkların oluşması gibi faktörler bulunabilir. CRUS kemiğinin, kalça eklemi arasındaki hareketleri kısıtlamasının tedavisi, bu nedenlerin ortadan kaldırılmasına bağlı olarak değişebilir.

CRUS Kemiğindeki Problemlerin Çözümü

CRUS kemiğindeki ağrı veya kısıtlamaların tedavisi, bu problemlerin kaynağının kesin olarak tespit edilmesine bağlıdır. Ayrıca, genellikle fizik tedavi, ilaç tedavisi veya ameliyatın kullanılması gerekir. Örneğin, ağrıyı hafifletmek için ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Ayrıca, CRUS kemiğindeki inflamasyonu veya kıkırdak yırtıklarını tedavi etmek için oral ilaçlar veya enjeksiyonlar kullanılabilir.

En son olarak, CRUS kemiğindeki kalça eklemindeki hareketleri kısıtlayan problemlerin tedavisinde ameliyat kullanılabilir. Ameliyat, CRUS kemiğinin kıkırdak yırtıklarını onarmak veya kıkırdak birikimlerini veya kaslarını düzeltmek için kullanılabilir.

CRUS kemiği, insan kalça eklemindeki en önemli kemiklerden biridir. Bu kemiğin çalışması, insanların kalça eklemini hareket ettirmelerine ve dizlerinin kırılmamasına yardımcı olur. Kalça eklemindeki hareketleri kısıtlayan veya engelliyen problemler, fizik tedavi, ilaç tedavisi veya ameliyatla tedavi edilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir